Przedstawiamy Akademię Procesową IBS. Tym razem pretekstem jest zakończona jej 5 edycja. Do tej pory realizowaliśmy 3 Akademie Procesowe na poziomie Lean Adepta (Yellow Belta), jedną dla Lean Koordynatora i jedną dla Lean Lidera.
Ostatnia edycja Akademii Procesowej IBS na poziomie Lean Adepta, uroczyście zakończona w poniedziałek, była naprawdę wyjątkowa. I to nie tylko z powodu systemu online, w jakim się odbywała. Choć sama formuła wymagała hartu ducha, konsekwencji i zaangażowania. Wzięły w niej udział 22 osoby – 21 stanęło do certyfikacji a 19 zaliczyło ją z wynikiem pozytywnym, w tym 5 osób uzyskało wyróżnienie (wynik od 95%). Zakres merytoryczny Akademii obejmuje nast. zagadanienia: Wprowadzenie do Lean Management, Raport A3, Marnotrawstwa, Mapowanie procesów, Analiza danych, Root Cause Analysis, Brainstorming, Standaryzacja, Zarządzanie wizualne, Poka-Yoke, Hoshin Kanri.
Każda z edycji Akademii jest inna, ciekawa i niesie nowe wyzwania, zarówno dla organizatorów jak i uczestników. Ubiegłoroczne wyzwania przerosły wszystkie dotychczasowe. Wielkim sukcesem są wspaniałe projekty, zrealizowane przez uczestników tej edycji.

To co wyróżniło ostatnią edycję Akademii oraz jej uczestników to:

 • do realizacji projektów zostały powołane i zaangażowanie większe zespoły, które zbierały dane i liczny, aby przedstawić fakty i przeprowadzić pomiary,
 • tematy projektów w części były reakcją na wyzwania związane z pandemią, co świadczy o dużej elastyczności naszych Lean Adeptów,
 • dużo większe niż wcześniej wykorzystanie robotów i różnych rozwiązań automatyzujących do usprawniania procesów lub czynności.

Szczególnie podkreślić należy zaangażowanie samych uczestników, którzy mimo zmieniających się warunków i dynamicznej sytuacji, zachowali swoje zaangażowanie i determinację na niezmiennie wysokim poziomie.

Projekty oceniano przy użyciu następujących kryteriów:

 • prawidłowe zastosowanie Karty A3,
 • dobór narzędzi i skala wdrożenia,
 • uzyskane efekty,
 • sposób prowadzenia prezentacji,
 • stopień zaangażowania klienta w projekt (VoC),
 • odpowiedzi na dodatkowe 4 pytania (teoretyczne, do pracy).

Uroczystość podsumowująca zmagania Lean Adeptów odbyła się 08.03.2021r., również w formule zdalnej. Wcześniej do każdego z uczestników rozesłane zostały atrybuty Lean Adepta, tj. certyfikaty, żółte pasy, a dla wyróżnionych dodatkowy upominek w postaci książki „Strategia Lean. Kultura uczenia się kluczem do budowania przewagi konkurencyjnej” Michaela Balle, Daniela Jonesa, Jacquesa Chaize i Oresta Fiume. Niespodzianką dla uczestników spotkania było wystąpienie gościa specjalnego, Pana Krzysztofa Dobrowolskiego, który wygłosił inspirującą prelekcję „Jak i w co angażować zespół, aby usprawnienia przynosiły korzyści nam wszystkim?”.

Akademia Procesowa w IBS to już niemal instytucja. Realizujemy ją nieprzerwanie od 2017 roku. Powstała w odpowiedzi na najpilniejszą potrzebę szkoleniowo-rozwojową firmy. Jej celem jest uświadamianie, budowanie i doskonalenie procesowości świadczonych usług oraz funkcjonowania całej organizacji. Programem objęci są wszyscy pracownicy w ramach dwóch ścieżek rozwojowych: dla specjalistów i dla menadżerów, którzy zdobywają cztery poziomy specjalizacji: Lean Adept, Lean Koordynator, Lean Lider i Lean Manager. Akademia ma na celu nie tylko budowanie kompetencji procesowych, ale także budowanie zaangażowania, poprawę efektywności wykonywanych zadań na zajmowanym stanowisku, kształcenia kadry eksperckiej oraz podnoszenia atrakcyjności spółki, jako pracodawcy na rynku pracy. Uczestnicy to ochotnicy, którzy dostrzegają możliwość zmiany dzięki Lean i realizują ją w swoim obszarze. Sukces ukończenia Akademii wiąże się zazwyczaj ze zmianą zawodową – awansem lub wykorzystaniem potencjału pracownika do działań na rzecz Grupy.

Aktualności

Uzupełnij formularz

Podaj nam więcej szczegółów, co pomoże nam sprawnie odpowiedzieć na Twoje zapytanie

  * pole wymagane

  Administratorami Twoich danych osobowych będą Współadministratorzy wskazani w linku Wykaz Współadministratorów, którzy przetwarzają dane na podstawie umowy o współadministrowanie.
  Zgłoszenie odwołania ww. zgód należy wysłać na następujący adres e-mail: iod.e-marketing@auraco.pl
  Punktem kontaktowym dla Ciebie, w sprawach dotyczących ochrony Twoich danych w związku z ww. Zgodami, jest Auraco sp. z o.o., ul. Solec 81B, 00-382 Warszawa, adres e-mail iod.e-marketing@auraco.pl.