Księgowość tradycyjna czy e-księgowość? Wiele przedsiębiorstw stoi przed takim wyborem już dzisiaj.
W dużej mierze jest to efekt zapowiadanego wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Na razie korzystanie z programu jest dobrowolne. Obowiązek korzystania z niego wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r. Będzie służyć do wystawiania i otrzymywania e-faktur.

Jak dzisiaj funkcjonuje rynek usług księgowych?

Obecnie niemal 400 tys. specjalistów księgowych na co dzień realizuje procesy księgowe – w biurach rachunkowych, nowoczesnych centrach usług dla biznesu lub po prostu w firmowym back office. Modele obsługowe są przeróżne – dostosowane do potrzeb i możliwości. To, co wyróżnia tę usługę, jest postępująca cyfryzacja i stąd coraz częściej słyszymy określenie e-księgowość.

Co warto wiedzieć o e-księgowości?

Wdrożenie KSeF i dynamiczny rozwój e-commerce przyczyniły się do popularności księgowości w chmurze. Do tego dochodzi wspomniana wcześniej cyfryzacja w postaci digitalizacji i OCR z elementami sztucznej inteligencji oraz automatyzacja. Bez tych rozwiązań nowoczesna księgowość nie jest dzisiaj możliwa. Równie ważna jest integracja z platformami zakupowymi czy magazynowymi wewnątrz firmy, by usprawnić obieg danych i ograniczyć pracę manualną oraz ograniczyć błędy ludzkie. Jakie jeszcze korzyści zapewnia e-księgowość? Należy do nich brak potrzeby przesyłania papierowych dokumentów, personalizacja zakresu obsługi, bezpośredni kontakt z dostawcą i postępująca informatyzacja działań.

Człowiek i technologia to połączenie idealne?

Największą niewiadomą jest zaangażowanie człowieka w usługi księgowe. Eksperci są spokojni o synergię tej współpracy i przekonują, że zawód księgowego nie straci na popularności. Tę opinię potwierdza nasza ekspertka Aleksandra Pietruczuk – dyrektor procesów księgowych. Na co dzień zarządza zespołem blisko 150 specjalistów dbając o terminowość rozliczeń klientów. „Nie ma obecnie technologii, która zastąpi kompetencje i wiedzę specjalisty. Wprowadzenie nowych rozwiązań to pomoc w wykonywaniu obowiązków. Efektem są bardziej angażujące i rozwojowe zadania do wykonania, a dzięki zmianom specjalista nie traci dużej ilości czasu na czynności, które nie są dla niego atrakcyjne”.

Więcej o tym usłudze e-księgowości pisze Puls Biznesu z 31.08.2022 r. w artykule pt. „Czy księgowość online wyprze standardową„. Pełna wersja materiału jest dostępna w płatnej subskrypcji portalu.

Aktualności