Popularny obraz księgowego otoczonego papierami odszedł do lamusa. Dziś księgowość to centrum danych cyfrowych. Rządzi tu technologia – m.in. digitalizacja i automatyzacja. Dodatkowo dane muszą być bezpieczne i rzetelne. Ich dostępność pozwala bowiem sprawnie ocenić kondycję firmy i elastycznie realizować strategię.

Jak firmy radzą sobie z nowymi wyzwaniami?

Czy polskie przedsiębiorstwa korzystają z technologii w dziale księgowym?

Na jakie wsparcie dostawców mogą liczyć firmy w trakcie transformacji?

Czy outsourcing usług księgowych jest popularnym rozwiązaniem i jak można to zmienić?

Między innymi na te pytania odpowiada raport zrealizowany we współpracy partnerskiej z portalem infor.pl.

Można się z niego dowiedzieć m.in.:

  • niemal 40% przedsiębiorstw planuje wdrożyć narzędzia technologiczne w procesach księgowych
  • 27% planuje wprowadzenie OCR
  • 14% chce wdrożyć systemy do digitalizacji dokumentów.

Raport powstał w oparciu o badanie ankietowe przeprowadzone wśród polskich przedsiębiorców. Jego celem było poznanie stopnia zaawansowania technologicznego w procesach księgowych, zdiagnozowanie poziomu transformacji cyfrowej i sprawdzenie popularności outsourcingu w księgowości.

Jak zauważa Aleksandra Pietruczuk, dyrektor ds. procesów transakcyjnych: Wiedza, rzetelność i terminowość – to fundamentalne wartości dla działów księgowych. By utrzymać poziom usług niezbędna staje się  automatyzacja i robotyzacja procesów. I dodaje: W obecnych czasach nie wystarczy już pozyskiwanie wiedzy ad hoc. Tylko całościowe podejście do procesów księgowych w organizacji, znajomość dostępnych na rynku rozwiązań i automatyzacja czynności, by przyspieszyć otrzymywanie pożądanych danych wysokiej jakości gwarantuje możliwość odnalezienia się w aktualnych i ciągle zmieniających się przepisach.

Informację o raporcie i nowej roli księgowego w firmie – wraz z komentarzami naszego eksperta opublikowały branżowe media:

https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/5448044,Ksiegowosc-w-polskich-firmach-Rola-glownego-ksiegowego.html

https://www.rachunkowosc.org/artykuly/szczegoly/72122_rola-glownego-ksiegowego-ewoluuje-jak-transformacja-cyfrowa-wplynie-na-funkcjonowanie-dzialow-ksiegowych-w-polskich-firmach

https://www.ksiegowosc.org/artykuly/szczegoly/72122_rola-glownego-ksiegowego-ewoluuje-jak-transformacja-cyfrowa-wplynie-na-funkcjonowanie-dzialow-ksiegowych-w-polskich-firmach

Aktualności