Wraz z nowym rokiem podatkowym 2022 r., wiele zmian dotknęło obowiązków podatkowych firm działających na terenie Polski. Jedną z tych zmian jest zaktualizowany termin złożenia informacji o umowach z nierezydentami (formularz ORD-U, będący skrótem od Obowiązku Rozliczenia Deklaracji Umów). Ustawodawca wydłużył ten termin z 3 do 11 miesięcy. W praktyce termin na złożenie ORD-U za 2022 r. upływa 30 listopada 2023 r. Poniżej krótkie streszczenie artykułu „Kto musi złożyć ORD-U” autorstwa Anity Olbrych, doradcy podatkowego ze spółki Business Tax Professionals należącej do Grupy Impel.

Kto musi złożyć ORD-U?

Obowiązek złożenia ORD-U wynika z art. 82 § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej, a dotyczy podatników, którzy zawierają umowy z nierezydentami. Jednak to, co może zaskoczyć, to bardzo szeroka definicja pojęcia „umowa”. To nie tylko umowy zawarte na piśmie, ale również transakcje czy wystawienie faktury. Właśnie te subtelności wynikające z prawa podatkowego mogą skutkować tym, że Twoja firma również będzie objęta obowiązkiem złożenia ORD-U.

Co kryje się za ograniczeniami?

Rozporządzenie ministra finansów określa limity transakcyjne, które, gdy zostaną przekroczone, wymuszają obowiązek złożenia ORD-U. To 300 tys. euro dla rocznej wartości umowy oraz 5 tys. euro w przypadku jednorazowej wartości umowy. Warto zwrócić uwagę, że nie tylko umowy związane z podmiotami powiązanymi mogą wymagać złożenia tej deklaracji. Dotyczy to również umów z oddziałami czy przedstawicielstwami nierezydentów w Polsce.

Przykłady z życia biznesu

Najlepiej zrozumieć obowiązki, patrząc na realne przykłady. W artykule znajdziesz kilka takich case-ów, które pokazują, w jaki sposób różne umowy mogą wpłynąć na obowiązek składania ORD-U. Możesz dowiedzieć się, kiedy transakcja z oddziałem zagranicznej firmy jest równoznaczna z umową zawartą z nierezydentem i czy Twoja firma może mieć obowiązek złożenia ORD-U.

TPR-C i ORD-U – nowa odsłona obowiązków

Jeżeli Twoja firma zawiera umowy z powiązanymi nierezydentami, warto wiedzieć, że poza obowiązkiem złożenia ORD-U, może również pojawić się potrzeba złożenia informacji o cenach transferowych (TPR-C). Nowe przepisy wprowadzają zwolnienie z obowiązku składania ORD-U dla tych podatników, którzy składają TPR-C. Sprawdź, czy Twój biznes może skorzystać z tego udogodnienia.

Czy warto zgłębić temat ORD-U?

Zmiany w przepisach podatkowych mogą zdawać się skomplikowane, ale zrozumienie, kto i kiedy musi złożyć ORD-U, może przynieść korzyści Twojej firmie i pozwoli zminimalizować ewentualne ryzyko w tym zakresie. Skorzystaj z naszego artykułu, by dowiedzieć się, jak uniknąć kłopotów z organami podatkowymi i zrealizować obowiązki zgodnie z przepisami.

Artykuł jest dostępny dla posiadaczy subskrypcji na portalu rp.pl.

W razie pytań dotyczących ORD-U skontaktuj się z konsultantami i doradcami podatkowymi Business Tax Professionals tax@impel.pl, którzy chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości.

Aktualności