Technologia wpływa na wszystkie aspekty funkcjonowania firmy. Szczególnie odczuwają to firmy obsługujące masowe ilości dokumentów. Tak właśnie dzieje się w obsłudze księgowej, gdzie transformacja cyfrowa gwałtownie przyspieszyła, a zawód księgowego zyskał nawet przydomek techno.

Do rozpowszechnionych systemów IT i znanej digitalizacji w ostatnich latach dołączyły roboty oraz elementy sztucznej inteligencji. Zmieniło to postrzeganie tradycyjnej roli księgowego, dla którego excel był głównym narzędziem pracy. 

W Impel Business Solutions działałamy wspólnie z technologią od 2018r. – wtedy pojawiły się pierwsze roboty. Samo ich wdrożenie nie pozwoliło w pełni zautomatyzować obsługi księgowej. Konieczne stało się szerokie zastosowanie EOD, work flow, OCR i elementów zarządzania procesowego oraz lean management. 

Wszyscy pracownicy przeszli zmianę w ramach transformacji cyfrowej. Początki były trudne, bo każda zmiana wiąże się z obawą i niepewnością. Kluczowym argumentem było wskazanie takich procesów do transformacji, które są rutynowe i powtarzalne. Już pierwsze wdrożenia pokazały siłę technologii, która pozwoliła poprawić terminowość, ograniczyć ilość błędów i przede wszystkim odciążyć pracowników od monotonnych zadań. Przełożyło sie to na większą efektywność procesów i wzrost kompetencji pracowników, którzy zyskali szansę wykorzystania swoich możliwości. Zmiana została zaakceptowana i otworzyły się nowe szanse zawodowe dla personelu. Pracownicy dostrzegli „pomoc” robotów i sami chętnie wskazywali nowe procesy do zrobotyzowania. Dokonała się zmiana mentalna, która nadal działa. Zespół człowiek-robot stał się faktem.

O tym wszystkim mogli dowiedzieć się uczestnicy konferencji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, która odbyła się 17 czerwca w formule online. Uczestnikami byli przedstawiciele biur rachunkowych, księgowi i adepci tego zawodu.

Nasza ekspertka Aleksandra Pietruczuk opowiedziała o ewolucji roli księgowego w IBS. Pokazała, w jaki sposób wdrażane narzędzia pomogły w profesjonalizacji procesów i zapewniły sprawną obsługę. Własnym przykładem potwierdziła, że cyfrowy księgowy to już nasza codzienność, a droga prowadząca do tej zmiany wcale nie jest trudna.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i możliwość zaprezentowania naszych doświadczeń.

Nowa rola księgowego

Aktualności