Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje nowy podatek – minimalny CIT, zwany pierwotnie „podatkiem od wielkich korporacji”.

Minimalny CIT to nie do końca nowa danina. Na początku pojawiła się w ramach Polskiego Ładu i miała obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Została mocno skrytykowana przez przedsiębiorców oraz ekspertów podatkowych i w efekcie została zawieszona do końca 2023 r. W nowym, poprawionym wydaniu powróciła teraz i stała się wymagalna.

Jej celem, jak zapewnia ustawodawca, jest uszczelnienie systemu podatkowego i ograniczenie optymalizacji w tym obszarze. Nowy podatek znany jest także jako „podatek od spółek” lub „podatek od strat i niskich dochodów”.

Czym jest minimalny CIT?

Minimalny CIT to podatek, którego konstrukcja jest dość specyficzna. Podatnikami daniny są te podmioty, które wykazują w danym roku stratę podatkową lub niski wskaźnik rentowności. Ustawa daje podatnikom możliwość wyboru, od jakiej podstawy obliczany będzie podatek. W podstawowej metodzie pod uwagę bierze się zarówno pozycje przychodowe, jak i kosztowe, a stawka wynosi 10% podstawy. W alternatywnej wersji podatnicy mogą zdecydować o opodatkowaniu wyłącznie przychodów i stawka w tej sytuacji wynosi 3% – trzeba jednak o tym wyborze zawiadomić właściwy organ podatkowy.

Jest to danina równoległa do „klasycznego” podatku CIT. Co ciekawe – możliwa jest sytuacja, że firma będzie zobowiązana do zapłaty obu tych podatków – klasycznego CIT i minimalnego CIT (ustawa pozwala jednak w pewnym zakresie ograniczyć podwójne opodatkowanie). Dlatego tak ważna jest wcześniejsza weryfikacja, czy dany podmiot podlega pod nowe przepisy.

Zapraszamy na bezpłatny webinar

Już 27 lutego doradca podatkowy Business Tax Professionals poprowadzi webinar „Minimalny podatek CIT – wszystko, co trzeba wiedzieć”.

Uczestnicy poznają odpowiedzi na najważniejsze kwestie dot. nowej daniny:

  • Jakie podmioty będą zobowiązane do zapłaty nowej daniny?
  • Które firmy unikną zapłaty podatku i pod jakimi warunkami?
  • W jaki sposób kalkulować podstawę opodatkowania minimalnym CIT?
  • Kiedy i w jaki sposób należy ten podatek zapłacić?

Dlaczego warto uczestniczyć w webinarze?

  • zdobędziesz wiedzę dot. minimalnego podatku CIT
  • dowiesz się, czy Twoja firma podlega tej daninie
  • poznasz zasady wyliczenia należnej stawki zobowiązania
  • pozyskasz wiedzę merytoryczną od praktyka podatkowego

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Aktualności