Mimo trwającej pandemii przybywa pracowników z Ukrainy. Tylko w lipcu 2020 r. liczebność tej grupy zwiększyła się o 22 tys. To dobre wiadomości dla pracodawców, którzy chętnie zatrudniają przeszkolonych i przygotowanych do pracy Ukraińców.

Jak wynika z raportu Sanpro Synergy “Ukraińcy na polskim rynku pracy – doświadczenia i perspektywy” opublikowanego we wrześniu 2020 r. Ukraińcy dobrze oceniają poziom życia w naszym kraju: 67% jest zadowolonych z życia tutaj, prawie połowa badanych sprowadziła lub planuje sprowadzić swoją rodzinę, a 41% chce zostać na stałe. W realizacji dalekosiężnych planów związanych z pracą w naszym kraju pomagają im długoterminowe zezwolenia na pobyt tzw. karty pobytu, które posiada już blisko połowa osób (48%). Pozostali korzystają z wizy (31%) lub paszportu biometrycznego (21%).

Raport przedstawia też problemy, z jakimi borykają się Ukraińcy: największym jest brak własnego mieszkania lub pokoju (33%) oraz oddalenie od rodziny (32%). 27% badanych obawia się zamknięcia granic i braku możliwości jej płynnego przekroczenia.

Badanie pokazało, że najczęściej Ukraińcy podejmują w Polsce pracę długoterminową – 54%. Co czwarty pracuje okresowo w ciągu roku, natomiast bardzo małym zainteresowaniem cieszy się samozatrudnienie (9%) i praca dorywcza (6%).

Do raportu nawiązują liczne publikacje w serwisach internetowych:
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26732920,wiecej-pracownikow-z-ukrainy-czasy-w-ktorych-traktowali-pobyt.html
https://gospodarka.dziennik.pl/praca/artykuly/8072098,ukraincy-polski-rynek-pracy-pandemia-koronawirusa-raport.html
https://kadry.infor.pl/kadry/inne_formy_zatrudnienia/cudzoziemcy/5180519,Ukraincy-w-Polsce-w-czasie-pandemii.html
https://biznes.newseria.pl/biuro-prasowe/praca/ukraicy-na-rynku-pracy-w,b208768448
https://gospodarka.dziennik.pl/praca/artykuly/8072098,ukraincy-polski-rynek-pracy-pandemia-koronawirusa-raport.html

Aktualności

Uzupełnij formularz

Podaj nam więcej szczegółów, co pomoże nam sprawnie odpowiedzieć na Twoje zapytanie

    * pole wymagane

    Administratorami Twoich danych osobowych będą Współadministratorzy wskazani w linku Wykaz Współadministratorów, którzy przetwarzają dane na podstawie umowy o współadministrowanie.
    Zgłoszenie odwołania ww. zgód należy wysłać na następujący adres e-mail: iod.e-marketing@auraco.pl
    Punktem kontaktowym dla Ciebie, w sprawach dotyczących ochrony Twoich danych w związku z ww. Zgodami, jest Auraco sp. z o.o., ul. Solec 81B, 00-382 Warszawa, adres e-mail iod.e-marketing@auraco.pl.